İmar Barışı'nda geri sayım başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçrilen İmar Barışı uygulamasından yararlanmak isteyenlerin, 15 Haziran’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor


İmar Barışı'nda geri sayım başladı

SAMSUN HABER - 31 Aralık 2017’den önce inşa edilen imara uygun olamayan kaçak yapıları kapsayan İmar Barışı başvuruları için geri sayım başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından  13 milyon kaçak ve iskansız yapı için hayata geçrilen İmar Barışı uygulamasından yararlanmak isteyenlerin, 15 Haziran’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor.  Yapı kayıt bedelleri ise 30 Haziran’a kadar yatırılabilecek. Posta Gazetesi'nin haberine göre, İmar Barışı kapsamında verilecek Yapı Kayıt Belgesi için ödenmesi gereken bedel, yapının olduğu arsanın emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 olarak hesaplanıyor. İmar barışı için yapı veya arsanın ada ve parsel bilgileri, daire sayısı, metrekaresi, yüzölçümü ile maliklerin kimlik bilgileri gerekiyor.

TOPLAM GELİR 18.4 MİLYAR LİRA

Haziran 2018 tarihinde başlatılan İmar Barışı uygulamasına şu ana kadar toplam 9.8 milyon başvuru geldi. Af kapsamında devlet kasasına giren toplam gelir ise 18 milyar 418 milyon 733 bin lira oldu. En çok başvuru yapılan il 1.7 milyon ile İstanbul olarak açıklandı. İstanbul’u 795 bin 934 ile İzmir, 452 bin 295 başvuru ile Ankara izledi.