Reklam
Ferrero Örnek bahçelerini tanıttı
Reklam

Ferrero Örnek bahçelerini tanıttı

Ferrero Fındık, “Bahçe Günü etkinliği kapsamında"  Ordu'daki örnek bahçelerini tanıttı. Genel Müdür Bamsı Akın, "Yapmış olduğumuz yatırımları arttırarak yolumuza devam edeceğiz" dedi

01 Ağustos 2019 - 17:26

SAMSUN HABER - Bölgenin en büyük firmalarından biri olan Ferrero Fındık, “Bahçe Günü etkinliği kapsamında" Ordu’nun Ulubey İlçesi'nde bulunan model bahçesini tanıttı. Uzman mühendisler tarafından yapılan bilgilendirmelerde basın mensuplarının da soruları yanıtlandı.

DAMLA SULAMANIN ÖNEMİ

Alanında uzman mühendisler tarafından iklim değişikliğine dikkat çekilirken özellikle damla sulama konusunda uyarıların yapıldığı tanıtımda ilerleyen yıllarda bölgedeki fındık bahçelerinin yüzde 10’nunda damla sulamaya geçileceğinin tahmin edildiği belirtildi. Damla sulama maliyetlerinin ise 3 yıl içinde kendini amorti ettiği vurgusu yapıldı.

BUDAMA VE VERİMLİLİK

Fındıkta özellikle kış aylarında görülen tomurcuk hastalıkları ve budama konuları hakkında bilgi veren mühendisler, özellikle budamanın orak, nacak, girebi gibi aletlerle değil, budama makası ve motorlu testere ile yapılması gerektiği belirtilirken, bir ocakta 4 ile 6 arası dal bırakılması gerektiği vurgulanırken “Çok dal çok verim demek değildir” ifadelerini kullandı.

FINDIĞI DALDAN DEĞİL YERDEN TOPLAYIN

Mühendisler tarafından fındığın daldan değil yerden toplanması gerektiği ifade edilirken, “Olgunlaşan fındık düşecektir. Fındık maliyetini artıran işçilik ve o yüzden mekanik bakıma geçmek lazım. Gerek bakım gerek toplama maliyeti geri kazanılamıyor. Eğer mekanik bakıma geçmezsek gelecek olan genç nesil bunu yüzeysel yapacaktır”

FERRERO VE TÜRKİYE İÇİN FINDIK VAZGEÇİLMEZDİR

Ferrero Genel Müdürü Bamsı Akın ise “Ferrero’nun muhteşem ürünlerinin kalbinde Türk fındığı vardır. Türk fındığı bizim için bir tercih değil vazgeçilmezdir. Fındığın nasıl kullanılacağı ve üretileceği ihracatı kadar önemlidir. Ferrero ve Türkiye için fındık vazgeçilmezdir. Yapmış olduğumuz yatırımları arttırarak yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Etkinlik horon ve kolbastı gösterisinin ardından sona erdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun Haber - AK Parti'de 4 ilçe başkanı görevden alındı
Samsun Haber - AK Parti'de 4 ilçe başkanı görevden alındı
AK Parti'de 3 ilçe başkanı için karar verilecek
AK Parti'de 3 ilçe başkanı için karar verilecek