Esnaf kefalet kredisi faiz oranları arttı
Reklam

Esnaf kefalet kredisi faiz oranları arttı

Esnaflara destek amacıyla verilen ‘esnaf kefalet kredisi’ faiz oranları arttı. Yeni düzenleme ile faiz oranları yüzde 5’ten yüzde 8’e yükseldi

09 Mayıs 2019 - 13:47

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifleri aracılığıyla, esnaflara verilen esnaf kefalet kredisinin faiz oranları arttı. Halk Bankası, esnaf kefalet kredisi faiz oranlarını yüzde 5’ten yüzde 8’e çıkardı. 2 Nisan’dan itibaren de faiz uygulamasına başlandı.

DİĞER BANKALARA GÖRE DÜŞÜK

Konu hakkında açıklama yapan Atakum Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, esnafların bu artıştan çok fazla etkilenmeyeceğini belirterek, “Halk Bankası, alınan karar doğrultusunda esnaf kefalet kredilerinin faiz oranlarında artışa gitti. Buna göre faizler yüzde 5’ten yüzde 8’e çıktı. Ancak, şu anda yükselen faiz oranı hala diğer bankaların verdiği faiz oranlarına göre düşük” dedi.

KREDİ ÇEKEBİLECEKLER

Verilen kredilerle esnaflara destek olduklarını belirten Sinecek, “Esnaflarımız, ekonomik yönünden sıkıntılar yaşadığını göz ardı edemeyiz. Bankaların faizleri çok yüksek olduğu için her sektörde durgunluk yaşanıyor. Ama bunun geçici bir süreç olduğunu düşünüyorum. Bizler de esnaf kefalet kredi faizlerinin artmasını istemezdik. Ancak bu faizler, esnafımızı zor durumda bırakacak büyüklüğünde değil. Esnaflarımız kredi çekmeye devam edebilecek. Esnaflarımız bizim aracılığımızla aldıkları kredileri 3 aylık dönemlerde ödüyor. Esnaf böylelikle yılda sadece 4 kez kredi ödüyor” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Samsunlu polis memuru şehit oldu
Samsunlu polis memuru şehit oldu
Bakan Koca'dan çok önemli uyarı
Bakan Koca'dan çok önemli uyarı