Reklam
ESM Başkanı Erdoğan: Samsun’da en az 100 bin kişi işsiz
Reklam

ESM Başkanı Erdoğan: Samsun'da en az 100 bin kişi işsiz

ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, Samsun’da en az 100 bin kişinin işsiz olduğunu belirterek, “Samsun’un geleceği için oldukça endişe verici bir durum söz konusudur” dedi

11 Mart 2020 - 11:31 - Güncelleme: 11 Mart 2020 - 12:32

SAMSUN HABER - ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, işsizlik rakamlarıyla ilgili açıklama yaptı. Samsun’da en az 100 bin kişinin işsiz olduğunu söyleyen Erdoğan, işsizliğin toplumsal barışı tehdit ettiğini kaydetti.

SAMSUN’UN GELECEĞİ İÇİN ENDİŞE VERİCİ

Erdoğan Samsun’da ailelerin emekli aylığı ile ayakta durduğunu belirterek, “Samsun’da da son yıllarda üretime ve istihdama dönük bir yatırım yapılmaması ve var olan büyük fabrikaların özelleştirilmesi ya da tamamen kapatılması sonucunda işsiz sayısı 100 bin kişiye dayanmış durumda. Samsun’da iş bulan gençlerin büyük bir çoğunluğu ise; en iyisi asgari ücret koşullarında olmak üzere güvencesiz ve sendikasız olarak günde 10-12 saat çalışmak şartıyla AVM’lerde, özel hastanelerde veya hizmet sektöründe ancak iş bulabilmektedir. Samsun’da şu anda hanelerin önemli bir bölümünün geçimi, geçmişte Tekel, Azot, Bakır gibi fabrikalardan veya Karayolları, DSİ, Köy Hizmetleri gibi diğer kamu kurumlarından emekli olmuş insanların emekli aylıklarıyla döndürülmeye çalışılmaktadır. Bu gerçekler ışığında Samsun’un geleceği için oldukça endişe verici bir durum söz konusudur” diye konuştu.

TOPLUMSAL BİR TEHDİT

Erdoğan açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Büyük bir toplumsal sorun ve tehdit olan işsizliğin aşılabilmesi için Türkiye’nin acil olarak borçlanmaya dayalı rant ve beton ekonomisini acilen terk ederek, yeniden üretim ekonomisine dönmesi zorunludur. Ayrıca bu kriz döneminde en kolay yol olarak işçi çıkarmayı tercih eden işverenlerinde, toplumsal sorumluluk çerçevesinde mümkün olduğu kadar fedakarlık yaparak çok zorunlu olmadıkça işçi çıkarmamaları önemlidir.”

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Korona'nın faturası Çin'e kesilecek
Korona'nın faturası Çin'e kesilecek
 Korona virüs pozitifin ev karantinasında mutlak izolasyon şart
Korona virüs pozitifin ev karantinasında mutlak izolasyon şart