Reklam
Erdoğan talimatıyla kenevir üretimine destek sürüyor
Reklam

Erdoğan talimatıyla kenevir üretimine destek sürüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla, Samsun'da artan kenevir tarımının daha da yaygınlaştırılması için üreticiye 12 ton gübre dağıtımı yapıldı

29 Mayıs 2019 - 17:08

SAMSUN HABER - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Samsun kenevir ekim merkezi olacak' talimatından sonra yetkililer, Kenevir Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi çalışmalarına başladı. 
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen proje kapsamında Vezirköprü İlçesi Narlısaray Mahallesi ve çevre köylerde üretim yapan 59 çiftçiye, yaklaşık 450 dekar alandaki kenevir üretimi için toprak analiz sonuçları esas olmak üzere 12 ton gübre dağıtımı yapıldı. 

DEĞİŞİK KÖYLERDE ÜRETİLİYOR
Eski tarihlerden itibaren ilçede "kendir" olarak isimlendirilen, bu yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın desteğiyle muhtelif köylerde de üretimi yapılmaya başlanılan kenevir tarımını yaygınlaştırmak, üreticinin ihtiyacı olan konularda destek vermek amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında Tarım ve Orman İl Müdürü Nail Kırmacı, ekim alanlarını gezerek zirai ve teknik incelemelerde bulundu. 
TOPLAM 240 GÜBRE DAĞILTI
Kırmacı, “Kenevirin ve kenevirde istenilen endüstriyel özelliklere sahip olan yerel tohumun üretim merkezi olan ilçe ve mahallemizde yaklaşık 240 torba gübre dağıtıldı. Sonraki yıllar için hedefimiz; üretimi sanayi ile birlikte gerçekleştirmek" dedi. Üreticiler ise üretimi kısıtlayan en önemli faktörün ‘su’ olduğunu, bu konuda destek istediklerini, sulanan arazilerin artırılabileceğini söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun şehidini karşıladı
Samsun şehidini karşıladı
Başkan Aksu'dan çiftçiye müjde
Başkan Aksu'dan çiftçiye müjde