Erdoğan: ’Korumayla gezmeyin, kapıları herkese açın’
Reklam

Erdoğan: 'Korumayla gezmeyin, kapıları herkese açın'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye başkanlarına önemli uyarılarda bulundu. Erdoğan, "Korumayla gezmeyin, yeni makam aracı almayın, kapıları herkese açın, bütçeler şeffaf olsun yeni borçlanma yapmayın" dedi

29 Nisan 2019 - 12:44

SAMSUN HABER - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam'da gerçekleştirdikleri kampta belediye başkanları ile bir araya geldi. Yeni dönemin görüşüldüğü toplantıda Erdoğan, belediye başkanlarına önemli uyarılarda bulundu. Erdoğan, özellikle vatandaşla iç içe olunması ve korumayla gezilmemesi konusunda talimat verdi. 


5 temel çerçevede verilen mesajlar ise şöyle:  Belediye makam kapılarının özellikle başta belde, ilçe ve illerde açık olmasının önemine dikkat çekilirken büyükşehirlerde de vatandaşlarla iletişim için özel birimlerin kurulmasının önemine dikkat çekildi. Korumayla gezilmemesi konusunda da başkanlar uyarıldı. 

İkinci olarak başkanların gösteriş, şatafat ve lüksten uzak bir şekilde görevlerini sürdürmeleri istenirken, özellikle makam aracı konusunda tartışmalar hatırlatıldı. Başkanların yeni araç almamaları istendi. 

Üçüncü uyarıda başkanlardan vatandaşa dokunan proje yapmaları, eski projeleri de bitirmeleri istendi. Uçuk, "gösterişli" projelerin daha sonra tepkiyle karşılanabileceğine dikkat çekilirken, büyük projeler yapılırken vatandaşın hayatına en az zarar verilmesi istendi. Uzayan, tamamlanamayan projelerin tepkiye dönüştüğüne de dikkat çekildi. Toplantıda başkanlara "Bitmeyen projeler öncelikle bitirilsin, yeni projelere başlanmasın. Ekonomik olarak daha uygun projeler tercih edilmeli" uyarıları da yapıldı. Şehirlerde en büyük sıkıntlardan birinin otopark olduğu vurgulanırken bu projelere odaklanılmasının önemine vurgu yapıldı. 

Dördüncü olarak başkanlardan harcamalarda dikkatli olmaları ve tasarruf yapmaları da istenirken özellikle belediye borçlarının yüksek olduğu yerlerde "yeni büyük borçlara girilmemesi" istendi. Belediye bütçelerinin şeffaf şekilde vatandaşla paylaşılması da istenirken tasarrufun mutlaka gerçekleştirilmesine dikkat çekildi. 

Beşinci olarak da belediyelerden kentsel dönüşüm konularında adım atması istendi. Kentsel dönüşümler yapılırken vatandaşların mağdur edilmemesinin önemi de anlatıldı. Şehirlerin tarihi yerlerindeki restorasyonun ve kültürel yaşamın artırılmasına yönelik projeler de istendi. 

Toplantıda ayrıca önümüzdeki hafta başlayacak Ramazan nedeniyle belediyelerin daha hassas olması gerektiğinde de vurgu yapılırken, ihtiyacı olan tüm vatandaşlara ulaşılmasının önemi anlatıldı. 

Kaynak: Milliyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun'da tedbirsizlik yeni vakalara yol açıyor
Samsun'da tedbirsizlik yeni vakalara yol açıyor
Samsun'da uygulanan şehirlerarası seyahat sınırlaması kaldırıldı
Samsun'da uygulanan şehirlerarası seyahat sınırlaması...