Reklam
EMO’dan elektrik tarife değerlendirmesi
Reklam

EMO’dan elektrik tarife değerlendirmesi

Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Enerji Komisyonu Başkanı Mehmet Özdağ, 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olan elektrik tarifeleri üzerine yorumsuz bir değerlendirme yaptı.

30 Aralık 2018 - 16:56

Özdağ yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi,

 

"Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından onaylanan Elektrik Enerjisi Tarifeleri 29 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete yayınlandı.

EMO Samsun Şube Yönetim Kurulumuz tarafından Ocak Ayı ilk haftası içerisinde detaylı ve yorumlu bir tarife analizi basınla paylaşılacaktır.

 

01.01.2019 tarihinden itibaren geçerli olacak Tek Terimli Tek Zamanlı Elektrik Tarifelerine göre;

Mesken (AG) tarifesinin Enerji Bedelinde % 19,2 oranında indirim yapılmış buna karşılık Dağıtım Bedeline % 15,7 zam yapılmıştır. Bir önceki döneme (31.12.2018’e) göre Enerji ve Dağıtım bedellerinde yapılan bu değişiklikler Mesken abonesinin nihai tarife bedeline % 10 indirim olarak yansımıştır.

Sanayi (AG) tarifesinin Enerji Bedelinde % 3,9 oranında indirim yapılırken Dağıtım Bedeline % 15,7 zam yapılmıştır. Enerji ve Dağıtım bedellerinde yapılan bu değişiklikler Sanayi (AG) abonesinin nihai tarife bedelinde bir önceki döneme (31.12.2018’e) göre önemli bir değişiklik yaratmamıştır. Enerji bedelinde farklı (% 2,6) indirim yapılmış olmasına karşın benzer durum OG bağlantılı Sanayi abone grubu içinde geçerlidir.

Ticarethane (AG) tarifesinin Enerji Bedelinde % 4,5 oranında indirim yapılırken Dağıtım Bedeline % 15,7 zam yapılmıştır. Enerji ve Dağıtım bedellerinde yapılan bu değişiklikler Ticarethane (AG) abonesinin nihai tarife bedelinde bir önceki döneme (31.12.2018’e) göre önemli bir değişiklik olmamıştır.

 

01.01.2019 tarihinden geçerli olan elektrik tarifelerinde sadece mesken tarifesine % 10’luk indirim uygulanmış, elektrik enerjisini temel girdi olarak kullanan sanayi grubu aboneleri ile ticarethane ve tarımsal sulama gruplarındaki aboneler söz konusu indirimden yararlandırılmamıştır'' dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeni infaz düzenlemesinin detayları belli oldu
Yeni infaz düzenlemesinin detayları belli oldu
SAMSUN HABER - Canik’te karneler  Başkan Sandıkçı’dan
SAMSUN HABER - Canik’te karneler  Başkan Sandıkçı’dan