El becerileri ile aillerini geçindiriyorlar
Reklam
Reklam

El becerileri ile aillerini geçindiriyorlar

Türkiye Sakatlar Derneği'nce açılan kurslara katılan ve el becerilerini ortaya koyan engelli kadınlar, hem sosyal hayata katılıyor hem de ailelerini geçindiriyor

12 Mart 2018 - 13:00

SAMSUN HABER - Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi ve Halk Eğitim Merkezi'nce Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında hazırlanan "Engellilerin Sosyal ve Ekonomik Hayata Entegrasyonu Projesi" kapsamında açılan kurslara katılan kadınlar, eğitim merkezini adeta atölyeye çevirdi. Özellikle ahşap ve alçıdan süs eşyası, oyuncak, hediyelik eşya yapımını öğrenen engelli kadınlar, imkan verilmesi halinde neler yapabileceklerini ortaya koyuyor.


   
TOPLUMA KARIŞIYORUZ
Eşini bir süre önce kaybettiğini ve evin geçimini kendisinin sağladığını söyleyen 2 çocuk annesi bedensel engelli Hüsniye Zengin, "Bir süre sonra evin mutfak masraflarını çıkarmaya başladım. Sonra siparişler gelmeye başladıkça iş daha çok zevkli bir hal almaya başladı. Alçıdan 300 tane sünnet çocuğu ve 40 tane yeni doğan bebek yaptım. Çeşitli mumluk siparişleri almaya başladım. Kurs sayesinde hem mutfak masraflarını çıkarırken hem de çok güzel stres atabileceğim işe kavuştum. Bu sayede aktif oluyorum ve topluma karışıyorum. Burada hayallerimizi de ortaya çıkardık. Hayallerimizdeki şeyleri burada hediyelik eşyalara işliyoruz" dedi.

AYAKLARIMIN ÜSTÜNDE DURACAĞIM
Genç kursiyer Deren Özgen ise, "Burada güzel arkadaşlıklar ediniyor, el becerileri kazanıyor, çeşitli malzemelerden süs eşyaları yapıyoruz. Fakat ben en çok alçı işleme sanatını sevdim. İnşallah burada edindiğim kazanımlarla kendi ayaklarım üzerinde durmaya çalışacağım" diye konuştu. Halk Eğitim Merkezi El Sanatları usta öğretici Kevser Zozik de 4 ay önce kursa başladıklarını, kursiyerlerin hediyelik eşya yapmayı çok çabuk  öğrendiğini vurguladı. Kısa sürede engelli kadınların sosyal medya üzerinden sipariş almaya başladığını aktaran Zozik, şunları söyledi: "Engellilerle çalışmaktan çok mutluyum. Kısa sürede ahşap ve alçıdan hediyelik eşya yapmayı öğrendiler. Özellikle 4 büyük takımların hediyelik eşyalarına ilgi çok fazla. Engelli kadınlarımızın hayalleri çok yaratıcı. Kendi yaptıkları modeller üzerinden sipariş alıp satıyorlar. Bu da onların ev masraflarını çıkartıyor."


Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şube Başkanı Hayriye Hakyemezoğlu ise engellilerin toplumun bir parçası olduğunu, sosyal yaşama girmeleri ve istihdama katkı vermeleri için böyle bir proje başlattıklarını aktardı. Engelli kadınların burada edindikleri bilgi ve el becerileriyle geliştirerek, kendilerine hem bir iş imkanı hem de bir uğraş olarak evlerinde yapabilecekleri konuma geldiğini anlatan Hakyemezoğlu, kadınların evlerine ekonomik olarak katkı sağlamasını amaçladıklarını sözlerine ekledi. 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uslu'dan Kavak'a kaliteli belediyecilik sözü
Uslu'dan Kavak'a kaliteli belediyecilik sözü
Saathane, bu projeyle cazibe merkezi olur
Saathane, bu projeyle cazibe merkezi olur