Reklam
Eczacıların stok isyanı
Reklam

Eczacıların stok isyanı

Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, ilaç yokluğunun eczacılarla bir ilgisi olmadığını belirterek,"Meslektaşlarımız zan altında bırakılıyor. Bunu kabul etmiyoruz" dedi

13 Şubat 2019 - 21:53

Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, son zamanlarda gündeme gelen stok ilaçlama hakkında açıklama yaptı. Eczacıların ilaç stoklama gibi bir durumunun asla olamayacağını kaydeden Karacan, zan altında kaldıklarını söyledi.

BU İDDİALARA ÜZÜLÜYORUZ

Stok ilaçlama konusunun dedikodudan ibaret olduğunu belirten Karacan, "Son zamanlarda bazı ilaçların piyasada bulunmadığı ya da kısıtlı olarak bulunduğu günler yaşıyoruz. Öte yandan ilaçta kur politikalarının sonucunda ortaya çıkan ilaç yokluğu hususunda meslektaşlarımızı zan altında bırakan açıklamalara ve uygulamalara üzülerek tanıklık ediyoruz. Halk sağlığını önceleyen bir sağlık meslek örgütü olarak konunun sorumlusunun eczacılar olmadığını bir kez daha ifade etmek isteriz. Son dönemlerde eczacılara yönelik yoğunlaştırılan ilaç denetimleri, eczacıyı kamuoyunun gözünde ilaç yokluğunun sorumlusu gibi lanse etmekte, halk nezdinde zan altında bırakmaktadır" diye konuştu.

STOKÇULUĞUN KARŞISINDAYIZ

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasını hatırlatan Karacan, "Sağlık Bakanlığı’ndan geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapılmış ve bu açıklamada incelemeler sonucunda 42 üreticide, 20 depoda, 32 eczanede stokla ilgili sıkıntı olduğu belirtilmişti. Böyle bir durumdan yola çıkılarak mesleğimizin ve 26 bini aşkın meslektaşımızın zan altında bırakılması kabul edilebilir bir durum değildir. İlaçta stokçuluk yapan her kimse karşısında olduğumuzu, stokçuluk yaptığı ifade edilen eczacıların tarafımıza bildirilmesi halinde Bölge Eczacı Odalarımızın Haysiyet Divanları’nda gerekli işlemlerin yapılacağını ifade etmiştik. Ancak şu ana kadar bu konuya ilişkin tarafımıza herhangi bir bildirimde bulunulmadı. Bu çağrımızı yineliyoruz" şeklinde konuştu.

BİZ DE MAĞDUR TARAFTAYIZ

Eczacılar birer sağlık çalışanı olduğunu ifade eden Karacan, "Ülkemizin her köşesinde ilaç ve sağlık danışmanlığı hizmeti veren meslektaşlarımız, ilaç yokluğu noktasında mağduriyet yaşayan taraflardan birisidir. Sağlık Bakanlığımızın da ifade ettiği gibi elinde ilaç bulunduğu halde ilacı vermemek cezai yükümlülük gerektirmektedir. Halk sağlığı için çalışan bir mesleğin mensuplarının elindeki ilacı hastasına vermediğini ima etmenin yanlış bir intiba yaratacağı unutulmamalıdır."

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ASIRLIK LEZZETLER GÜNÜMÜZ MUTFAKLARINA TAŞINDI
ASIRLIK LEZZETLER GÜNÜMÜZ MUTFAKLARINA TAŞINDI
Samsunspor formaları beğeni topladı
Samsunspor formaları beğeni topladı