Devlet Bahçeli, ’’Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi...
Reklam

Devlet Bahçeli, ''Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Türkiye'nin önünü açmıştır''

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde hükümet krizleri yoktur, koalisyon çatlakları yok, güvenoyu virajları, vesayet ağları görülemeyecektir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Türkiye'nin önünü açmıştır'' dedi.

09 Temmuz 2019 - 12:06
Reklam

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli'nin açıklamalarının satırbaşları şöyle:

"Türk milleti üzerinde yaşadığı aziz vatana tutunarak geleceğin yol haritasını çizmişti. 3 Kasım 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı'ndan bugüne kadar devlet ve millet hayatını düzlüğe çıkarmanın gayreti içindeyiz. Hükümran mazimize hasretiz bunun hasretini kuruyoruz. Hükmedilen değil hükmeden, istikamet verilen değil istikamet veren ülke olmanın hedefi ile mücadelemizi sürdürüyoruz.

Bizim meselemiz arayışların hiç bitmeyişi. Sözde reformcu nazırlar arasında bitmeyen kavgalar, emperyalist ülkelerin komploları devlet ve millet hayatını rehin almıştır. Tarihten ibret aldığını söyleyenlere sormak isterim ki, hiç ibret alınsaydı tarih tekerrür eder miydi?

BEKA VURGUSU
İç bütünlük sağlanamayınca dış etkiler sonuç vermiş, Osmanlı İmparatorluğu sakin limana bir türlü yanaşamamıştır. Tanzimat, Islahat, Meşruiyet ve Cumhuriyet Türk milletinin var oluş mücadelesinin karar duraklarıdır. Bir devleti pansuman tedbirlerle hayatta tutmaya çalışmak boşa gayrettir. Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır. Tarihten çıkardığımız derslerle önümüze bakmazsak, geçmiştekinden daha ağır sonuçlar çıkacaktır. Başka başkentlerin büyüsüne kapılarak Türk tarihinin çekim alanından koparsak, derin uçurumların açıldığını görmemiz kaçınılmaz hale gelecektir. Türk milletinin öncelikli hedefi milli bekasını korumak olmalıdır.

15 Temmuz FETÖ darbe teşebbüsünün habis sonuçlarıyla hala meşgulüz. Dipsiz kuyuları kapatma mücadelesindeyiz. İzmir'in Yunan işgalinden 97 yıl, İstanbul'un işgalinden 96 yıl sonra Türkiye kabusa mahkum olacaktır.

Artan beka sorunları, ülkemizin muhatap kaldığı tehditler, 15 Temmuz darbe girişimi sonucunda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hayata geçirilmiştir. Aziz milletimiz yüzde 51'le evet demiş, bu yeni sistemi kabul etmiştir. Ülkemiz yeni bir sürece girmiştir. Türkiye'nin çok nazik döneminde ortaya çıkan Cumhur İttifakı sadece seçim ittifakı değildir. Türkiye'ye karşı düşmanca müdahaleler karşısında milli ve ahlaki bir duruştur. Cumhur İttifakı'nın üzerinde yükseldiği zemin 7 Ağustos Yenikapı dirilişidir. Günlük siyasi hesaplar kenara itilmiştir. Ortak akıl devreye girmiştir. Yeni bir hükümet sistemini mecburi kılmıştır.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ
Türkiye'nin bölgesinde bileği bükülmez bir güç haline gelmesi konusunda, Cumhur İttifakı 2023 hedeflerine kilitlenmiştir. Hedefimiz kızıl elmadır. 16 Nisan halkoylamasının güven testi 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerine Cumhur İttifakı mührünü vurmuştur. Sayın Erdoğan yüzde 52 oy oranı ile Cumhurbaşkanı seçilirken, Cumhur İttifakı da yüzde 53'le siyasal ve sayısal çoğunluğu elde etmiştir.

Parlamenter sistemde hükümet kurma sürecinde yaşanan gerginliklerinin hiçbiri olmamıştır. Ülke gündemine odaklanmıştır. Tanzimat'tan bugüne geçen sürede tarihimize ve kültürümüze en uygun hükümet modeline intikal sağlanmıştır.Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 2023'ün emniyetli ana kulvarıdır. Geride kalan 1 yılda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tutmuş, uyum ve uygulama süreci kazasız belasız mesafe almıştır. Biz karanlığı gördük bunu dert ettik, sonrada bir mum yakıp etrafı aydınlattık.

Türk milleti aradığı sistemi cevherde bulup çıkarmasını bilmiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde hükümet krizleri yoktur, koalisyon çatlakları yok, güvenoyu virajları, vesayet ağları görülemeyecektir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Türkiye'nin önünü açmıştır. Milli güvenliğimizle ilgili atik kararların alınmasını kolaylaştırmıştır. Yeni hükümet sistemiyle kalıcı siyasi istikrarın kilidi açılmıştır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin bütün kurum ve kurallarıyla oturması, emekleme döneminden çıkarak olgunlaşma aşamasına geçmesi ana hedefimizdir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Diş Hekimi Tarık Kaptan hayatı kaybetti
Diş Hekimi Tarık Kaptan hayatı kaybetti
Samsun'da fıkra gibi olay
Samsun'da fıkra gibi olay