Reklam
Demir: Hayvanları soğuktan koruyun
Reklam

Demir: Hayvanları soğuktan koruyun

Hayvanların da insanlar gibi soğuktan etkilendiğini kaydeden Ladik Ziraat Odası Başkanı İmdat Demir, barınakların ısı durumuna dikkat edilmesi gerektiğini söyledi

02 Ocak 2019 - 12:34 - Güncelleme: 02 Ocak 2019 - 13:10

SAMSUN HABER - Ladik Ziraat Odası Başkanı İmdat Demir, hayvan yetiştiricilerine kış beslenme ve  bakım uyarısında bulundu. Demir, kış mevsiminde hayvanların da insanlar gibi soğuktan etkilendiğine işaret etti. Hayvanların bakım ve beslenmesinin yanında ahır ve barınaklarının da  havalandırılması ve temiz  tutulması gerektiğini vurgulayan Demir, "Hayvanlar da insanlar gibi enerjisini yiyeceklerden alır. Kış mevsimi süresince hayvanlara verilecek yiyeceklerde küflenme ve bozulma olabilir. Bu nedenle yiyecekler kontrol edilmeli, bozulma varsa hayvana verilmemelidir" dedi.

Yiyeceklerinin mısır ağırlıklı, buğday, arpa yulaf gibi yemler, öğütme yerine kırarak veya ezme şeklinde verilirse hayvanların enerji ihtiyacının büyük oranda karşılanacağını anlatan Demir, "Şeker pancarı küspesi ve melez ile de nispeten enerji ihtiyacı karşılanır. Yine kaba yem olarak buğday ve arpa samanı yanında çayır otu, yonca, fiğ samanı ve mısır silajı da hayvanların enerji ve protein ihtiyacını karşılamada çok önemlidir" diye konuştu. Demir, hayvanların beslenmesinin yanı sıra içme suyu ile ahır ve barınakların ısı durumuna da dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun'da 8 yaşındaki üvey kızına tecavüz
Samsun'da 8 yaşındaki üvey kızına tecavüz
İlkadım'da 'Alo Çöp Taksi' hizmete girdi
İlkadım'da 'Alo Çöp Taksi' hizmete girdi