Reklam
Danıştay’dan parkomat hakkında karar çıktı
Reklam

Danıştay'dan parkomat hakkında karar çıktı

Samsun Parktek Genel Müdürü Ömer Gürcan, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nca parkomat uygulamasının yasal olduğuna dair karar alındığını söyledi. Gürcan, “Her zaman hukuksuz iş yapmadığımızı söyledik ve haklı çıktık” dedi 

05 Ekim 2018 - 09:08

SAMSUN  HABER - Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, parkomat uygulamasının yasal olduğuna dair karar aldı. Konu hakkında açıklama yapan Parktek Genel Müdürü Ömer Gürcan, bekledikleri sonuçla karşılaştıklarını söyledi.
HUKUKA AYKIRI DAVRANMADIK
Hiçbir zaman hukuka aykırı davranmadıklarını belirten Gürcan,  “Her zaman yaptığımız işin yasal olduğunu, Büyükşehir Belediyesi’nin kanundan aldığı yetki ile park alanlarını belirlediğini, hukuksuz iş yapılmadığını ifade ettik. Sonuç olarak tüm bu izahlarımızda haklı çıktığımızı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 2016/3786 E. - 2018/1912 k. sayılı karar ile de görüyoruz. Oy birliği ile verilen kararda açıkça parkomat uygulamasının Büyükşehir Belediyesi Kanunu’ndan alınan yetki ile yapıldığı, hukuka aykırı halin söz konusu olmadığı izah edilmiştir” diye konuştu. 
BEKLEDİĞİMİZ BİR SONUÇ
Gürcan açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’ndan gelen karar beklediğimiz bir sonuçtu. Zira 5216 sayılı büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 7. Maddesinde; Büyükşehir Belediyesi’ne ‘karayolu, yol cadde, sokak, meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerlerini tespit etmek ve işletmek veya kiraya vermek’ yetkisi verilmiştir. Yine yasanın 9. maddesinde de Büyükşehir Belediyesi’ne verilen bu yetkilerin Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından kullanılacağı ifade edilmiştir. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kararında da açıkça ifade edildiği gibi kanun ile verilen bu yetki çerçevesinde park yerleri ve parkomat alanlarının açılması ve çalıştırılmasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir. Parkomat uygulaması yasaldır.” 
HALKI YANILTILAR
Samsun halkının bugüne kadar Parktek hakkında hep yanıltıldığını kaydeden Gürcan, “Parkomat uygulamasının yasalara uygun olduğunu anlatmamıza, Parktek hakkında 2015 yılında Danıştay 8. Dairesi tarafından uygulamanın yasal olduğu yönünde verilen karara, diğer kazanılmış davalarımıza rağmen tüm tartışmalara devam edilmiştir. Uygulamanın yasal olduğunu kabul etmek istemeyen bazı avukatlar, bazı basın mensupları sürekli aleyhimizde çalışarak Samsun halkını yanıltmış, yanlış yönlendirmiştir. Bu süreçte lehimize olan tüm yargı kararlarını hiçe saymışlar, ‘Parkomat yasal değil, ödemeyin, itiraz edin.’ diyerek demeçler vermişlerdir. Vatandaşı yanıltarak borca itiraz ettirmiş, borcun 2-3 katını ödemek zorunda bırakmışlardır. Şimdi Samsun halkına bunun hesabını nasıl vereceklerdir” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Atakum'da gündem Yalı Kafe 
Atakum'da gündem Yalı Kafe 
Başkan Demir'den Babalar Günü mesajı
Başkan Demir'den Babalar Günü mesajı