google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
Daire Başkanı Zengin: Yılda 2 bin civarında yangın çıkıyor
Reklam

Daire Başkanı Zengin: Yılda 2 bin civarında yangın çıkıyor

Samsun'da yılda ortalama yaklaşık 2 bin civarında yangın olayı meydana geldiğini kaydeden Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, “İlkadım İlçemiz yangın konusunda ilk sırada” dedi

22 Ekim 2019 - 16:29
Reklam

MMO Samsun Şubesi'nin İş Güvenliği Uzmanları Derneği (İSGDER) ve Meditek Kurumsal Bilgi Sistemleri İşbirliği ile düzenlediği 'Samsun Yangın Bilgilendirme ve Farkındalık Semineri', Oda'nın Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

AMATÖR RUH İLE ÇALIŞMA

Seminerin açılışında konuşma yapan Samsun İSGDER Başkanı Yüksel Kurt, "Yeni kurulan bir derneğiz, amatör bir ruh ile bu tür çalışmaları yapıyoruz. İlerleyen dönemlerde bu ve buna benzer seminerler devam edecek" dedi. İSGDER Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Cihan ise konuşmasında, itfaiye ekiplerinin yangın olan bir alana gitmelerinin en az 15 dakika olduğunu hatırlatarak, "Yangın olduktan sonra değil olmadan önce önlemler alınmalı" ifadelerini kullandı.

20 BİN ÖĞRENCİYE EĞİTİM

MMO Samsun Şube Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Gürkan ise, "MMO olarak tasarımcı arkadaşlarımıza ulusal ve uluslararası normlara göre tasarım yaparken belirli teknik bilgilerin üzerine ilaveler yaparak doğruyu ve olması gerekeni yapmaları için Yangın Tesisatı Mühendis Yetkilendirme kursları düzenliyoruz. Yangın, ciddi bir risktir. Bunun için 2014 yılında ilkokul 3 ve 4'üncü sınıf öğrencilerine yönelik 'Yangın Güvenliği' sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdik. 20 bin öğrenciye şubemizin hazırladığı broşürleri dağıtarak eğitim verdik. Bugün de burada yangından önce ve sonra nelere dikkat edilmesi gerektiği, nelerin yapılması gerektiği konularında uzman konuşmacılarımız değerli bilgilerini aktaracak" diye konuştu.

SAMSUN İTFAİYESİ-STK İŞBİRLİĞİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, "Bu tür etkinlikleri çok önemsiyoruz. Sivil toplum kuruluşları(STK) ile ortak çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. MMO Samsun Şubesi ile itfaiyecilerimize asansörlerde kurtarma eğitimi düzenledik. Elektrik yangınlarına yönelik Elektrik Mühendisleri Odası'yla ortak çalışma yaptık" dedi.

İLKADIM İLK SIRADA

17 ilçeye hizmet verdiklerini hatırlatan Rıza Zengin, "Samsun'da yılda ortalama yaklaşık 2 bin civarında yangın olayı meydana geliyor. İlkadım ilçemiz yangın konusunda ilk sırada olup nüfus olarak küçük ilçemiz olan Yakakent’te ise ortala 7-8 adet yangın görülüyor" bilgisini verdi. Zengin, konuşmasının son bölümünde ise binalarda yangın söndürme sistemlerinin kontrollerinin yapılması, kaçış ve tahliye alanlarının belirlenmesi gerektiğini belirtti.

 

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun Haber - 34 kişi boğulmaktan kurtarıldı
Samsun Haber - 34 kişi boğulmaktan kurtarıldı
Samsun Haber -  Milletvekili Köktaş'ın annesi son yolculuğuna uğurlandı
Samsun Haber - Milletvekili Köktaş'ın annesi son yolculuğuna...