google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
CHP’li Belediyelerde Akraba Atamaları Ortalığı Karıştırdı
Reklam

CHP’li Belediyelerde Akraba Atamaları Ortalığı Karıştırdı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Babamın oğlu olsa işe almayın" açıklamasına rağmen, İzmir, Adana, Antalya, Karabük, Hatay ve Samsun’da 1 CHP'li başkanın eş dost akraba atamaları yaptığı ortaya çıktı.

31 Temmuz 2019 - 09:53

SAMSUN HABER - CHP yerel yönetimlerde eş, dost, akraba atamaları ile sıkıntı yaşadı. CHP'de bazı belediye başkanlarının yakınlarını işe alması tepkilere neden olurken, duruma Genel Merkez el koydu. Bazı atamalar iptal edilirken, CHP yönetimi tüm belediye başkanlarına ‘'Bu tür tartışmalara yol açmayın, halkçı belediyeciliğin gereğini yapın'' talimatı verdi.

Afyon kampında CHP'li belediye başkanları için 7 emir yayınlanmasına bazı rağmen bazı ilçe başkanlarının yaptığı atamalar eleştiri konusu oldu.

ATAKUM’DA BAŞKAN EŞİNİN YEĞENİ ÖZEL KALEM

CHP’nin Samsun’daki tek belediyesinde akraba ataması yaşandı. Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, avukatlık yaptığı dönemde aynı zamanda yanında çalışan ve eşinin de yeğeni olan avukat Merve Selin Cengiz’i özel kalem müdürü olarak görevlendirdi. Deveci’nin bacanağının kızı olan avukat Merve Selin Cengiz, başkan kontenjanından kadrolu. Cemil Deveci'nin her an yanında olan özel kalem müdürü Merve Selin Cengiz’in, geçtiğimiz günlerde bazı muhtarla sorun yaşadığı gerekçesiyle Başkan Deveci’ye şikayet edildiği iddia edilmişti.

YENGEYE 2 MÜDÜRLÜK

İzmir'in Menderes Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Kayalar'ın, eski başkan Bülent Soylu'nun özel kalem müdürü Yavuz Selim Aktaş'ı görevden alarak yerine amcasının oğlunun eşi, eski belediye çalışanı Nuriye Kayalar'ı getirdiği belirtildi. Nuriye Kayalar'ın, aynı zamanda Kültür ve Sosyal İşler Müdürü yapıldığı da aktarıldı. Ayrıca CHP'den Menderes Belediye Başkan aday adayı olan Mesut Taşdemir de, Park Bahçeler Müdürü oldu. CHP Mendres İlçe Başkanının da Belediye şirketinin başına getirildiği iddia edildi.

KUZEN SEKRETER OLDU

İzmir'in Selçuk Belediyesi'nde de tartışma yaratan bir gelişme yaşandı. CHP'li Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel'in kuzeni Oya Ceritoğlu'nun, Selçuk Belediyesi'ne sekreter olduğu belirtildi.

TORBALI’DA ŞİRKET OĞULA EMANET 

İzmir’in Torbalı ilçesinin CHP’li Belediye Başkanı Ramazan İsmail Uygur’un yaptığı son atama büyük tepki çekmişti. Ramazan İsmail Uygur, oğlu Efe Uygur’u, belediye şirketi olan Torbalı Personel Özel Güvenlik Gıda İnşaat Temizlik Şirketi’ne (TORBEL) Genel Müdür Yardımcısı olarak atamıştı. İsmail Uygur, daha sonra gelen tepkiler üzerine geri adım atarak, yazılı olarak yaptığı açıklamada, oğlunun şirketteki görevine son verdiğini açıklamıştı.

SAFRANBOLU'DA KARDEŞE ÖZEL KALEM KIYAĞI

Karabük'ün Safranbolu ilçesi Belediye Başkanı Elif Köse, kardeşi Zafer Köse'yi özel kalem müdürü olarak atadı. 

ANTALYA'DA İKİ KARDEŞE İŞ

Antalya'nın Ibradı ilçesinde belediye başkanı Serkan Küçükkuru, geçen dönemki başkanlığında iki kız kardeşini işe alırken, bu yıl yapılan yerel seçimlerin ardından, şirket müdürlüğüne kardeşi Serap Küçükkuru'yu getirdi.

HATAY'DA DA KARDEŞLERE KIYAK

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kardeşi Metin Savaş'ı HATSU'ya özel kalem müdürü olarak atadı. Başkanın diğer erkek kardeşi Mehmet Savaş ise Fen İşleri Müdürlüğü'nde saha şefi olarak atandı.

DAMAT KRİZİ BAŞLADI

Öte yandan, Adana Seyhan Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Mehmet Akif Akay'ın, damadı emekli subay Erkal Şenyurt’u Özel Kalem Müdürlüğü'ne getirdiği ifade edildi. Ajans Adana'nın haberine göre, 5 yıldır bu görevi yürüten Betül Yamanyılmaz ise Sosyal Hizmetler Müdürlüğü emrine atandı.


KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ

Öte yandan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, belediye başkanları ile kampta buluşmuş ve önemli mesajlar vermişti. Dezavantajlı gruplara pozitif ayrımcılık yapılmasını isteyen Kılıçdaroğlu, belediyede siyaset yapanların da kapının önüne konulmasını istemişti. İşe alımlarla ilgili de net ifadeler kullanan CHP lideri, “Falan milletvekili telefon etti, onun akrabasıymış, hiç dinlemeyeceksiniz. Genel Başkan olarak söylüyorum, Genel Başkanın akrabası olsa bile hiç dinleyemeyeceksiniz. Liyakat çok önemli… Partizanca atamalardan uzaklaşın. İşi ehline vereceksiniz. Uzun bir Adalet Yürüyüşü yaptık, Mısır’daki sağır sultan duydu yürüyüşümüzü. Adaletle yöneteceksiniz. Belediye çalışanlarının özlük haklarına sahip çıkacaksınız. Kimsenin ekmeğiyle oynamayacaksınız. Belediyeyi adaletle yöneteceksiniz ki, size oy vermeyenler bile size saygı duysun” diye konuşmuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun Haber -  TRT THM Sanatçısı Subaşı'ndan Yıldıray Çınar'a övgü
Samsun Haber - TRT THM Sanatçısı Subaşı'ndan Yıldıray...
Samsun Haber - Bakan Koca'dan tedbir uyarısı
Samsun Haber - Bakan Koca'dan tedbir uyarısı