google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
Büyükşehir’den belediye hizmetleri hakkında bilgilendirme
Reklam

Büyükşehir’den belediye hizmetleri hakkında bilgilendirme

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 3 farklı konuda belediye hizmetlerini anlatan basın bildirisi servis etti

14 Haziran 2020 - 13:59

Samsun Büyükşehir Belediyesi Basın Birimi’nden servis edilen haberlerde şu ifadelere yer verildi,

Samsun’un “Çözüm” üreten merkezi Dünyayı etkileyen koronavirüs salgınının ülkemizde görülmeye başladığı ilk günden itibaren alınan tedbirlerle birlikte Samsun Büyükşehir Belediyesi Çözüm Merkezi, vatandaşların her ihtiyacına cevap verdi. Gelen her talebi dikkatle not alıp ilgili birimlere yönlendiren ve ardından da konunun takibini yapan Çözüm Merkezi, 16 Mart – 31 Mayıs tarihleri arasında günlük ortalama 2 bin çağrıyı cevaplandırdı.

Özellikle 65 yaş ve üstüne getirilen sokağa çıkma kısıtlamalarında vatandaşların, marketten pazar ihtiyacına, eczaneden emekli maaşına kadar tüm taleplerinin yanı sıra, asfalt sorunu, bahçe sulama, ilaçlama, sokak hayvanlarının bakımı ve beslenmesi, ağaçların budanması ve bir yerden başka bir yere götürülmelerine kadar her türlü talebi alan Çözüm Merkezi tüm bunları ilgili birimlere yönlendirerek vatandaşların sorunlarına çare buldu. Ekipler, yardıma muhtaç insanlara sıcak yemek dağıtımından, kuru gıdaya, evde temizlik hizmetine varıncaya kadar bu süreçte özellikle yaşlıların ihtiyaçlarına çözüm üretti. Geçen yılın aynı dönemlerine göre bu süreçte çağrıların yüzde 300 arttığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çözüm Merkezi’ne gelen çağrılara en hızlı şekilde yanıt verildiğini dile getirdi. Belediyenin 7/24 vatandaşın hizmetinde olduğunu kaydeden Başkan Demir, “Salgın sürecinde günde ortalama 2 bin çağrıya yanıt veren Çözüm Merkezi, belediyemizin en önemli birimlerinden biri. Halkla İlişkiler noktasında önemli bir görev üstleniyorlar. Bu süreçte sadece yol, asfalt talebi veya dere ilaçlama gibi taleplerin yanı sıra, sokağa çıkma kısıtlaması bulunan vatandaşlarımızın her ihtiyaç ve talebine koştuk” dedi.

Büyükşehir’den kimsesizlere ‘Barınma Evi’ Sosyal belediyecilik anlayışıyla çalışmalarını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediyesi, evi olmayan kimsesiz vatandaşlara sıcak bir yuva olacak 'Kimsesizler Barınma Evi'ni hayata geçiriyor. 8 dönüm üzerine kurulacak olan ve inşaatı hızla devam eden ‘Kimsesizler Barınma Evi’ ne Başkan Mustafa Demir’in çok önem verdiğini ifade eden, Büyükşehir Belediyesi Kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ayhan Ergün, "Daha önce kolluk kuvveti kanalı ya da farklı sebeplerle bize getirilmiş vatandaşlarımızı otellere yerleştirip her türlü barınma, temizlik ve giyim ihtiyacını karşılıyorduk. Ancak Başkanımız ‘Sokakta kalan kimsesi olmayan vatandaşlarımızı sıcak bir ev ortamına kavuşturalım’ dedi ve akabinde hemen 'Kimsesizler Barınma Evi' projesini hayata geçirdik. Şu anda inşaatı devam ediyor ve kışa girmeden bitirilmesi planlanıyor. Herhangi bir sebeple sokakta yaşamak zorunda kalan hemşerilerimize sıcak bir mekan imkanı verip, hayatlarını daha kolay kılmak için sürdürdüğümüz projemiz ile Büyükşehir Belediyesi olarak her vatandaşımıza temas etmeye çalışıyoruz" diye konuştu. 1300 kişiye psikososyal destek Samsun Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs pandeminin vatandaşlar üzerinde oluşturduğu olumsuz psikolojik etkileri silmek için kurduğu ‘Psikososyal Destek Hattı’ ile 1300 kişiye destek verdi. Pandemi sürecinde  psikolojik ve sosyal anlamda zarar gören vatandaşlar için Samsun Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan ‘Aile Danışma ve Eğitim Merkezi  içinde ‘Psikososyal Destek Hattı’ oluşturuldu. Dört uzman psikoloğun görev yaptığı Psikososyal Destek Hattı ile vatandaşlara, bu süreçte yaşadıkları her türlü kaygı, korku ve stresle başa çıkmaları için destek verildi. Daha çok sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlara psikolojik destek verilen hat ile 3 ayda 1300  kişiye ulaşıldı. Psikososyal Destek Hattı ile ilgili bilgi veren Aile Danışma Merkezi’nde görevli Uzman Psikolog Emrah Talay, evde kalarak mücadeleye destek olanlar başta olmak üzere her yaş ve kesime hizmet verdiklerini söyledi. Bu hizmeti şu anda da verdiklerini söyleyen Uzman Psikolog Emrah Talay, herkesin kendilerine rahatlıkla ulaşabileceğini ifade etti. Talay, “Psikososyal Destek Hattı kapsamında 0 552 952 98 30 - 0 552 952 98 31 - 0 552 952 98 32 numaralı telefon hatlarımıza ulaşacak vatandaşlarımız, hafta içi her gün 09.00-12.00 ve 13.00-17.00 saatleri arasında uzmanlarla görüşerek psikolojik yardım alabilir. Büyükşehir Belediyesi olarak Başkanımız Mustafa Demir'in koordinesinde halkımızın gerek fiziki, gerekse psikolojik sağlığı için yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x