Büyük Anadolu Hastaneleri’nden bayram da sağlıklı beslenme...
Reklam

Büyük Anadolu Hastaneleri'nden bayram da sağlıklı beslenme önerileri

Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Diyetisyen Uzmanı Elanur Yılmaz Akay, Ramazan Bayramı'nda sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu

21 Mayıs 2020 - 16:11
Reklam

SAMSUN HABER - Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Diyetisyen Uzmanı Elanur Yılmaz Akay, Ramazan Bayramı'nda sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu. Yılmaz, bayramda kısıtlamadan dolayı özellikle evde egzersiz yapılmasının oruç nedeniyle azalan metabolizma hızının artmasına yardımcı olacağını söyledi.

Ramazan ayı boyunca yeme alışkanlıklarında değişimler söz konusu olduğunu ifade eden Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Diyetisyen Uzmanı Elanur Yılmaz Akay, "Huzur ve bereketin simgesi Ramazan Ayını geride bıraktık. Ramazan ayı ile birlikte değişen beslenme düzenini yeniden eskiye döndürme vakti ancak bayramda karşılaştığımız dayanılmaz lezzetlere hayır demekte oldukça zor. Bayram da dengeli beslenmek hem beden sağlığınız hem de ağırlık kontrolünüz için önemli.
Ramazan ayının sonlanması ile beraber tüketilecek yiyeceklerin miktarını aniden arttırmayınız. Öğün araları en az 2 en fazla 4-5 saat olacak şekilde düzenleyiniz.
Bayram da tatlı, çikolata tüketimine dikkat edilmeli, aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır.
Tatlı tüketmek çok isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

SU İÇİN EVDE EGZERSİZ YAPIN
Bayram boyunca; çay, kahve, meşrubat tüketiminin artması su tüketimini ikinci plana atmaktadır. Düzenli bir sindirim sistemi ve metabolizmayı canlandırmak için günde 8-10 bardak su içmeyi unutmayın.
Özellikle yaşlılar ve tansiyon hastaları gün boyu kahve ve çay tüketimlerine dikkat etmeli, günde 2 fincandan fazla kahve tüketmekten kaçınmalıdırlar.
Bayram ziyaretleri olmayacağı için mutlaka ev de egzersiz yapmanız fiziksel aktivitenizi arttırmak oruç nedeniyle azalan metabolizma hızının artmasına yardımcı olacaktır.
Bolluk,Bereket,Huzur ve En Önemlisi Sağlık İçinde Mutlu Bayramlar." Diyerek sözlerine son verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun Valisi Kaymak'ın acı günü 
Samsun Valisi Kaymak'ın acı günü 
Güncel altın fiyatları
Güncel altın fiyatları