google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
BTM’den inovatif başarı

BTM’den inovatif başarı

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), bünyesinde kurduğu atölyelerle düzenekleri kendi üretip ihraç eder duruma geldi.

12 Aralık 2016 - 12:35

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), bünyesinde kurduğu atölyelerle düzenekleri kendi üretip ihraç eder duruma geldi.


Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BTM’nin yapılan yatırımlarla her geçen gün geliştiğini kaydetti. Daha önce deney düzeneklerinin çoğu yurt dışından gelen merkezin artık kendi imal ettiği düzenekleri kullandığını belirten Başkan Altepe, bu konudaki dışa bağımlılığın ortadan kalktığını söyledi. Bilim merkezinde kullanılan malzemelerin üretilebilmesinin büyük avantaj olduğunu vurgulayan Recep Altepe, “Çünkü cihazlar monte edildikten bir müddet sonra arızalanabiliyor, yedek parça gerekebiliyordu. Ziyaret ettiğim bilim merkezlerinde benzer sıkıntılar yaşanabiliyor. Ama biz bunu yaşamıyoruz. Bilim merkezimizde yer alan düzeneklerin tamamını üretebiliyoruz. Yedek parça sıkıntısı çekmiyoruz” dedi.


Başkan Altepe, BTM’nin ‘yakaladığı yerli üretim başarısının’ diğer bilim merkezlerine de faydası olduğunu vurguladı. Merkezde üretilen yedek parça ile düzeneklerin Türkiye’deki diğer bilim alanlarına da gönderildiğini kaydeden Başkan Recep Altepe, “Normalde yurt dışından alınan hizmet, yüzde 30-40 bedellerle burada veriliyor. Böylece hem bilim merkezlerinin işleyişinde sıkıntı yaşanmamış, hem de paramız yurt içinde kalmış oluyor” diye konuştu.


Recep Altepe, BTM’deki düzeneklerin uzman ekiplerce, eğitim müfredatına uygun şekilde, tamamen yerli tasarımlarla sıfırdan imal edildiğini ifade etti.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
samsun haber - Gelecek Partisi Kurucu İl Başkanı Yeşilyurt iddialı konuştu
samsun haber - Gelecek Partisi Kurucu İl Başkanı Yeşilyurt...
samsun haber - Altında rekor artış 
samsun haber - Altında rekor artış