Reklam
Başkan Yardımcısı Tanrıkulu: Hükümet bizleri sefalete...
Reklam

Başkan Yardımcısı Tanrıkulu: Hükümet bizleri sefalete sürüklüyor

Türkiye Kamu-Sen Samsun İl Başkan Yardımcısı Mehmet Tanrıkulu, toplu sözleşme sürecinin büyük bir hayal kırıklığına doğru gittiğini belirterek, “Hükümet enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek, bizleri sefalete sürüklüyor” dedi

19 Ağustos 2019 - 11:33

SAMSUN HABER - Hükümetin, memur ve memur emeklisine yeni zam teklifini 2020'de yüzde 4+4, 2021'de yüzde 3+3 zam olarak açıklamasının ardından, Türkiye Kamu-Sen Samsun Temsilciliği Çiftlik Caddesi’nde basın açıklaması yaptı. Yeni zam teklifi protesto ettiklerini kaydeden Türkiye Kamu-Sen Samsun İl Başkan Yardımcısı Mehmet Tanrıkulu, hükümetin memuru sefalete sürüklediğini söyledi.

HAYAL KIRIKLIĞINA DOĞRU GİDİYOR
Türkiye Kamu-Sen Samsun Şube Başkanlarının ve Kamu-Sen üyelerinin de yer aldığı açıklamada konuşan Tanrıkulu, “Hepinizin bildiği gibi 3 milyon memur, 2 milyon emekli aileleriyle birlikte 20 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren nüfusumuzun 4’te 1’inin iki yıllık geleceğini şekillendirecek toplu sözleşme görüşmeleri büyük bir hayal kırıklığına doğru gitmektedir. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen resmi enflasyon yüzde 20,3 oldu. 4 kişilik ailenin vazgeçemeyeceği zorunlu harcama tutarı 1032 lira artarken memur maaşlarına koca bir yıl için toplam 441 lira zam yapıldı.  Hayat pahalılığının bütün zorluklarını hep birlikte yaşıyorken memura ve emekliye reva görülen zammın, revize edilmiş hali ile 2020’in tamamı için yüzde 8,2, 2021’in tamamı için yüzde 6,1. Hükümet enflasyonun hedefinin bile altında zam teklif ederek, bizleri resmen sefalete sürüklüyor” diye konuştu.
PAZARLIK HEBA EDİLDİ
Toplu sözleşme görüşmelerinin normal seyrinde ilerlemediğini kaydeden Tanrıkulu, “Pazarlıkların başından beri ısrarla bir müzakere sürecine geçilmesi gerektiğini ifade ettik. Ne yetkili konfederasyon ne de işveren tarafı konuları müzakere etmeye yanaşmıyor. 20 gündür masayı verimli kullanmayıp, pazarlıkları heba edenlerin, iki günde ne yapabilecekleri soru işaretidir. Süreç henüz sonlanmamışken, bir şansımız daha varken sözleşmeliler, vergi dilimleri, yardımcı hizmetliler, ek gösterge, bayram ikramiyesi gibi ifade ettiğimiz konularda adım atılması yönündeki ısrarımızı bir kez yineliyorum. Gelin bir memur paketi hazırlayalım ve bu saydığım konuları 1 Ekim’de TBMM gündemine getirerek, memurların yaralarını saralım” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Termeli iş insanın sır ölümü
Termeli iş insanın sır ölümü
 Meteoroloji'den Samsun'a yağış uyarısı
Meteoroloji'den Samsun'a yağış uyarısı