google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
Başkan Mustafa Demir, CNN Türk’te açıkladı

Başkan Mustafa Demir, CNN Türk'te açıkladı

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2016'da 'Geçici Liste'ye alınan Kızılırmak Deltası'nın 'Daimi Liste'ye dahil edilmesi için çalışmalara hız verdiklerini açıklayarak, "En geç 3 yıl içerisinde Kuş Cenneti, daimi listeye alınır" dedi

15 Ağustos 2019 - 16:59

SAMSUN HABER - Samsun Büyükşehir Belediyesi, Karadeniz Bölgesi’nin en büyük, barındırdığı canlı sistemi açısından da Türkiye’nin en zengin ve geniş sulak alanı olan Kızılırmak Deltası Sulak Alanı ve Kuş Cenneti'nin Birleşmiş Milletler(BM) Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı(UNESCO) Daimi Listesi'ne alınması için yaptığı çalışmalara hız kazandırdı. Başkan Mustafa Demir, "Kuş Cenneti'nin en geç 3 yıl içerisinde daimi listeye alınacağına inanıyorum" dedi.

KUŞ TÜRLERİNİN 4'TE 3'Ü BURADA
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, CNN Türk'te Sultan Arınır'ın sunduğu haber ve aktüalite programı 10'dan Sonrası'nda Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Canlı olarak yayınlanan programda konuşan Başkan Mustafa Demir, 560 bin dönümlük alanda Türkiye'de tespit edilen 486 kuş türünden 357'sine ev sahipliği yapan Delta'nın önemini anlattı. Mustafa Demir,  "Ülkemizde tespit edilen kuş türlerinin 4'te 3'ü deltada görülmekte, bu türlerin 157 tanesi de yine deltada üremektedir. Tam bir doğa harikası olan bölge, insanlar haricindeki tüm canlılar için bir doğal denge merkezi aynı zamanda" diye konuştu.
 
DOSYADAKİ EKSİKLİKLER TAMAMLANIYOR
Çok sayıda göl, sazlık ve ormanlık alanıyla her yıl 6-7 milyondan fazla göçmen kuşun konaklamasına imkan sağlayan Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti'nin, 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındığını hatırlatan Başkan Demir, "Bilindiği üzere, Kuş Cenneti'nin 'Daimi Liste'ye alınması için hazırlanan rapor, daha önce UNESCO'ya sunuldu. Ancak Dış işleri Bakanlığımız, bazı eksikliklerin tamamlanması için dosyayı geri çekti. Şimdi önümüzde yepyeni bir süreç var" şeklinde konuştu.

DÜNYA İÇİN ÖNEMLİ BİR DOĞAL MERKEZ
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin, Türkiye’nin, 'UNESCO Dünya Doğal Miras Alanı’ listesine aday olan ilk ve tek bölgesi olduğunu vurgulayan Başkan Demir, "UNESCO'dan gelen uzmanlar ile bilimsel çalışmalar yapıyoruz. Sadece kuşlar için değil bitki, balık ve sürüngenler ile büyük bir habitatı içeren Delta, sadece Samsun için, Türkiye için değil tüm dünya için çok önemli bir doğal merkez. Türkiye'nin en önemli manda üretim merkezi de burada örneğin. Sanıyorum Kızılırmak Deltası, 2 ya da 3 yıl içerisinde bu bölge UNESCO Daimi Listesi'ne alınacaktır" ifadelerini kullandı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsunspor’da transfer mesaisi
Samsunspor’da transfer mesaisi
12 Ağustos güncel altın fiyatları
12 Ağustos güncel altın fiyatları