Reklam
Bakan Varank, Samsun’da gençlere müjdeledi
Reklam

Bakan Varank, Samsun’da gençlere müjdeledi

Samsun’da katıldığı programda gençlere müjde veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Teknoloji odaklı proje yürüten 146 genç girişimcimize 200 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe desteği vereceğiz” dedi

19 Mayıs 2019 - 15:24

SAMSUN HABER - 19 Mayıs 1919’un 100. yılı kutlama programlarına katılmak için Samsun’a gelen ve TOBB ve TEPAV iş birliğiyle belirlenen Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketinin açıklandığı toplantıya katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bireysel Genç Girişimci Başvuruları (BİGG) programı hakkında bilgi verdi. 
GENÇLİK BAYRAMI’NDA GENÇLERE MÜJDE
Samsun’dan gençlere müjde veren Varank, “7 yıldır aralıksız sürdürdüğümüz Bireysel Genç Girişimci Başvuruları (BİGG) programıyla gençlerimize, bugüne kadar 115 milyon lirası hibe olmak üzere, 175 milyon lira destek sağladık ve bin 94 firmanın kurulmasına ön ayak olduk.  Bildiğiniz gibi 2018 yılında BİGG kapsamında 2 farklı zamanda genç girişimcilerimize çağrıda bulunduk. Bu çağrılardan ilki ocak ayında yapıldı ve 3 bin 300'ün üzerinde başvuru aldı. Bu 3 bin 300 başvurunun arasından 136 girişimci, 150 bin liraya kadar destek almaya hak kazandı. Bireysel genç girişim programının ikinci çağrısını ise eylül ayının başında yapmış ve 4 bin 500 başvuru almıştık. Bugünün anlam ve önemine de uygun olarak, genç girişimcilerimize müjdelerini, Gençlik ve Spor Bayramı’nda, bu kürsüden vermek istiyorum. 50 milyon liralık bütçe ayırdığımız TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programının, ikinci çağrısı da sonuçlandı. İnşallah teknoloji odaklı proje yürüten 146 genç girişimcimize 200 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe desteği vereceğiz” diye konuştu.
KADIN GİRİŞİMCİLERİ DE DESTEKLİYORUZ
Son 10 yılda, kendi işini kuran 50 binden fazla girişimciye 1 milyar 600 milyon lira destek sağladıklarını dile getiren Varank, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle belirtmek isterim ki 22 bin kadın girişimcimiz de bu desteklerden yararlandı. Ayrıca, 18-29 yaş arasındaki 13 bin genç girişimciye, yaklaşık 250 milyon lira destekte bulunduk. 2010-2018 arası kullandığımız bu destek modelini şimdi daha da iyileştirdik. Bu yıldan itibaren, yepyeni bir model ile girişimcilerimizi desteklemeye devam ediyoruz. 2023 hedeflerimiz doğrultusunda imalatçı, yenilikçi, özellikle orta-yüksek ve ileri teknoloji alanlarındaki girişimcilerimize daha fazla destek sağlayacağız. Onların makine, teçhizat, yazılım, mentörlük, işletme koçluğu ve danışmanlık ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olacağız."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun Çarşamba Havalimanı'nda uçuş krizi
Samsun Çarşamba Havalimanı'nda uçuş krizi
Adalet Bakanı Gül, Samsun'a geliyor 
Adalet Bakanı Gül, Samsun'a geliyor