Reklam
Ayvacık Ziraat Odası’ndan Bakanlığa çağrı
Reklam

Ayvacık Ziraat Odası’ndan Bakanlığa çağrı

Ayvacık Ziraat Odası Başkanlığı yetkilileri, fındık fiyatlarının açıklanmadan önce Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yapılan maliyet raporlarını mutlaka dikkate alması gerektiğini söyledi

16 Temmuz 2019 - 15:11

SAMSUN HABER - Ayvacık Ziraat Odası Başkanlığı yetkilileri, fındık il ilgili açıklamalar yaptı. Yetkililer, fındık fiyatlarının açıklanmadan önce Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yapılan maliyet raporlarını mutlaka dikkate alması gerektiğini söyledi.
ÇİFTÇİLERİN BANKAYA BORCU ÇOK
Ayvacık Ziraat Odası Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Samsun Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlığı tarafından yapılan 1 kg fındığın maliyeti 12.30 TL ye mal olmaktadır. Buna enflasyon rakamlarını da eklediğimizde bu rakam 14.45 TL’ye çıkmaktadır. Ayrıca taban arazideki fındık maliyeti ile eğimli arazideki fındık maliyeti aynı olmayacağından ayrı ayrı hesaplanmalı ve açıklanacak rakam Karadenizli çiftçinin tek geçim kaynağı olan fındıkta yüz güldürmelidir. Çiftçimizin yüzde 95’nin en az bir bankaya, yüzde 60’nın 2 bankaya, yüzde 40’nın 3 bankaya borcu bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesi insanının geneli inşaat sektöründen geçimini sağlamaktayken 2018-2019 yıllarında inşaat sektörü tabir-i caizse dibe vurmuştur. Daha önceki yıllarda ilçemize bağlı köylerde 60 yaşın altında insan bulamazken bu yıl insanlarımızın çoğu gurbete gidememiş ve köylerde işsiz gençlerimizin sayısı hızla artmıştır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öztekin: Derneğimizin sancağını daha da yükseğe getireceğiz
Öztekin: Derneğimizin sancağını daha da yükseğe getireceğiz
YILPORT SAMSUNSPOR – 1922 KONYASPOR: 2 – 0
YILPORT SAMSUNSPOR – 1922 KONYASPOR: 2 – 0