Avrupa’da ilk defa Kızılırmak Deltası’nda görüldü
Reklam
Reklam

Avrupa'da ilk defa Kızılırmak Deltası'nda görüldü

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Avrupa'da ilk defa Kızılırmak Deltası'nda görülen Gribaşlı Kızkuşu'nun Türkiye’nin 484. kuş türü olduğunu açıkladı. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Samsun Kızılırmak Deltası’nda görülen Gribaşlı Kızkuşu ile birlikte var olan tabii hayatımızın zenginliğine bir değer daha katıldı. Bu bizler için mutluluk verici bir durum” dedi

13 Mart 2018 - 11:48

SAMSUN HABER - Gribaşlı Kızkuşu ilk defa Orman ve Su İşleri Bakanlığı ekipleri tarafından Samsun Kızılırmak Deltası’nda görüntülendi. Kuş hakkında bilgi veren uzmanlar, Çin’in kuzeydoğusu ile Japonya arasındaki bölgede üreyen bu kuşların, Güney Asya’nın kuzeyinde Hindistan’ın kuzeydoğusu ile Kamboçya arasında ve Japonya’da Honşu Adası’nın güneyinde kışladığını belirtti. Uzmanlar, 35-37 cm civarında boyu olan Gribaşlı Kızkuşu'nun daha önce Sri Lanka, Rusya, Avustralya, Filipinler ve Endonezya gibi ülkelerde görülerek kayıtlara geçmiştiğini ancak Türkiye’nin yer aldığı Batı Palearktik’te ilk defa görüntülendiğini kaydetti. 

ZENGİNLİĞİMİZE DEĞER KATILDI
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise ülkemizin çok zengin bir tabii hayata sahip olduğunu belirterek şunları söyledi:“Şimdiye kadar ülkemizde 483 adet kuş türü tespit edilerek kayıt altına alınmıştı. Şimdi de Samsun Kızılırmak Deltası’nda görülen Gribaşlı Kızkuşu 484. kuş türü olarak kayda geçirildi. Bu kuş ile birlikte var olan tabii hayatımızın zenginliğine bir değer daha katıldı. Bu bizler için mutluluk verici bir durum”

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ensar Erdöl pazar esnafı ile buluştu
Ensar Erdöl pazar esnafı ile buluştu
Samsun'da tırla çarpışan lüks otomobil yandı: 1 yaralı
Samsun'da tırla çarpışan lüks otomobil yandı: 1 yaralı