Reklam
Apaydın: Takograf cihazları bu yılın sonunda zorunlu olacak
Reklam

Apaydın: Takograf cihazları bu yılın sonunda zorunlu olacak

Sayısal takograf kartı verilerini yükleme istasyonlarının tüm TŞOF tesislerinde hizmete girdiğini belirten TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, sistemin bu yılın sonunda tamamen zorunlu hale geleceğini söyledi

21 Haziran 2019 - 11:21

SAMSUN HABER - Sayısal takograf cihazı takmakla yükümlü olan araçlar için takograf kartı verilerini yükleme istasyonları (kiosk) tüm TŞOF Akaryakıt, Eğitim ve Dinlenme tesislerinde hizmete girdiğini kaydeden Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Araçların model yılları baz alınarak kademeli şekilde geçilen bu sistem bu yılın sonunda tamamen zorunlu hale gelecek” dedi.
SÜRÜCÜNÜN GÜNLÜK HAREKETLERİNİ İZLİYOR
Sayısal takograf cihazının sürücünün faydasına olduğunu kaydeden Apaydın, “Karayolu taşımacılığı yapan araçlarda kullanılan, araç sürücüsü ve sürüşe ait bilgileri dijital ortamda kaydeden, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onaylı cihaz olarak tanımlanan takograf cihazı, sürücülerin günlük araç kullanma süreleri, molalar, haftalık ve günlük dinlenme süreleri, kayıtlarda düzensizlik belirtileri, önceki kayıtlar gibi hususların görevliler tarafından kontrol edilmesi amacıyla araçlara takılıyor. Sayısal takograf sürücü kartı sahiplerinin, sayısal takograf sürücü kartlarında kaydedilen verileri en çok 25 günde bir defa kart verme otoritesine göndermeleri gerekiyor. ‘‘Araç yetki belgesi sahiplerinin, sürücülere ait verilerin aktarılmasından sürücüleriyle birlikte sorumlu olduğu da unutulmamalı’’ diye konuştu.

TESİSLERİMİZDE TAKOGRAF KART YÜKLEME CİHAZI MEVCUT
Tüm TŞOF tesislerinde kart verilerini yükleme istasyonu olduğuna dikkati çeken Apaydın, “Sayısal takograf sürücü kartı sahipleri, sayısal takograf sürücü kartlarında kaydedilen verileri sayısal takograf veri analizi sistemine yüklemek amacıyla kart verme otoritelerince ülkemizde bazı yerlere veri yükleme istasyonları kurulmuştur. Bu istasyonlardan dört adedi de Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’nun Sivrihisar, Kırşehir, Kulu ve Kırıkkale tesislerinde bulunmaktadır. Sürücülerimiz, sürücü kartlarına kaydedilen verileri bu istasyonlar (KİOSK) vasıtasıyla veri analiz sistemine kolayca yükleyebilmektedirler. Tüm sürücülerimize kazasız günler diliyorum” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Termeli iş insanın sır ölümü
Termeli iş insanın sır ölümü
 Meteoroloji'den Samsun'a yağış uyarısı
Meteoroloji'den Samsun'a yağış uyarısı