Reklam
ADD’den Geleneksel Cumhuriyet Yemeği
Reklam

ADD'den Geleneksel Cumhuriyet Yemeği

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi, Cumhuriyetin 96. yılı kutlama etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Yemeği gerçekleştirdi.

27 Ekim 2019 - 14:39 - Güncelleme: 27 Ekim 2019 - 14:52

Atakum Belediyesi Yalı Kafe'de gerçekleşen yemeğe, Atakum Belediyesi Başkan Vekili Dilek Çınar, CHP Eski Samsun Milletvekili Hayati Tekin, CHP ve İYİ Parti il ve ilçe yöneticileri, STK temsilcileri ve 400'e yakın davetli katıldı.

Yemekte konuşma yapan ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, ''Cumhuriyetimizin 96. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Milli Mücadele Şehri Samsun’umuz da, tek ses-tek yürek olarak Cumhuriyetimizi coşkuyla kutlamak isteği ile gerçekleştirdiğimiz; Cumhuriyet Yemeğimize hoş geldiniz. Milli Mücadelenin 100. Yılında, ilkadım şehri güzel Samsun’umuzda; yüzyıl önce atılan ilk adım Türk milleti için bağımlı yaşamaktansa, ölmek daha iyidir anlayışının tezahürü “ya istiklal ya ölüm” tercihinin ilk adımıydı. Türk Ulusuna önderlik ederek gerçekleştirdiği Kurtuluş Savaşı zaferi sonrasında, en büyük eserim dediği “Cumhuriyeti” kuran Atatürk, “Türkiye Cumuriyetinin ilelebet payidar kalacağını söylerken gelecek kuşaklara Cumhuriyetin savunulması görevini de vermişti. Varlığımız ve özgürlüğümüzün yegâne temeli olan, Büyük Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun idare sistemi olan Cumhuriyetimiz 96 yıllık tarihinin en zor, en sıkıntılı yıllarını yaşamaktadır. Harici ve dâhili düşmanlar, Cumhuriyetimizin temel değerlerine, devrimlerine, kurumlarına ve 96 yıllık kazanımlarına saldırmakta, her geriye doğru savrulmayı da bir başarı olarak halkımıza sunmaktadırlar. Cumhuriyetimizin Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olma vasfı başkanlık sistemi ile tek adamın iradesine dönmüştür. Öte yandan emperyalist devletlerce hazırlanan projeler ile ‘’ Yurtta Barış, Dünyada Barış’’ ilkesinden uzaklaşıp, Ortadoğu bataklığında etnik, dinsel ve mezhepsel bölgesel çatışmaların içine çekilmiş durumdayız. Tüm bu olumsuz koşullarda ve hallerde; Cumhuriyetimizden ve onun temel değerlerinden vazgeçecek, yılacak, korkacak değiliz. Biz Atatürkçüler her an ve koşulda görev başındayız. Bize eşsiz bir savaşım ile bu toprakları vatan yapan, bize ulus kimliği  ‘Türk’ kimliğini kazandıran ve aydınlık bir Cumhuriyet armağan eden Atatürk’e, silah arkadaşlarına, şehitlerimize, gazilerimize ve geleceğimiz çocuklarımıza borcumuz var. Atatürk’ün en büyük eserim dediği cumhuriyetimizin 96. kuruluş yıl dönümünü olan Cumhuriyet bayramımızı kutluyor; 1923'ten sonsuza, bizi hep yücelterek, aydınlığa, çağdaşlığa taşımanın onurlu adı olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türkiye Cumhuriyetinin Kurucularının manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad olsun'' dedi.

Konuşmanın ardından Cumhuriyet Pastası kesildi. Grup İzgidem ve Grup Deniz müzik dinletisi sundu. İzmir marşının söylenmesi ile gece sona erdi.

2019/10/2019-10-27-14-42-09.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsunlu asker İdlib'de şehit düştü
Samsunlu asker İdlib'de şehit düştü
İlkadım Belediyesi'nden kandil simidi
İlkadım Belediyesi'nden kandil simidi